خواص زعفران

آنتی اکسیدانی قوی.

حال را بهبود بخشده و علائم افسردگی را درمان می کند.

دارای خواص مبارزه با سرطان می باشد.

علائم پیش از قائدگی را کاهش می دهد.

باعث کاهش اشتها و کاهش وزن می شود.

مزایای چشمگیر زعفران برای سلامتی

زعفران گرانترین ادویه در جهان است . زعفران گرانترین ادویه در جهان است. دلیل گران قیمت بودن آن ، روش برداشت آن است که پر زحمت و دقیق بوده تولید را پرهزینه می کند. منشا زعفران یونان بود و در آنجا به دلیل خواص دارویی مورد احترام قرار می گرفته است.  عموما از زعفران برای تقویت روحیه و بهبود حافظه و همچنین عطر بخشیدن به بسیاری از غذا استفاده می شود.

در ادامه به بررسی مزایای زعفران می پردازیم:

آنتی اکسیدان قوی

زعفران شامل انواع مختلفی از ترکیبات گیاهی است که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند ( مولکول هایی که از سلول های شما در برابر رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو محافظت می کنند.). آنتی اکسیدان های قابل توجه زعفران شامل کروسین ، کروستین ، سافرانال و کامفرول هستند .

کروسین و کروستین رنگدانه های کاروتنوئید هستند و مسئول رنگ قرمز زعفران هستند. هر دو ترکیب ممکن است خاصیت ضد افسردگی داشته باشند ، از سلول های مغز در برابر آسیب های پیشرونده محافظت می کنند ، التهاب را بهبود می بخشند ، اشتها را کاهش می دهند و به کاهش وزن کمک می کنند

سافرانال طعم و رایحه مشخصی به زعفران می دهد. تحقیقات نشان می دهد که زعفران ممکن است به بهبود خلق و خو ، حافظه و توانایی یادگیری شما کمک کند و همچنین از سلول های مغز شما در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کند.

سرانجام ، كامپفرول در گلبرگ های گل زعفران یافت می شود. این ترکیب با مزایای سلامتی مانند کاهش التهاب ، خاصیت ضد سرطانی و فعالیت ضد افسردگی مرتبط است.

ممکن است حال را بهبود بخشد و علائم افسردگی را درمان کند

لقب زعفران “ادویه خورشید” است. این فقط به دلیل رنگ متمایز آن نیست ، بلکه به این دلیل که ممکن است به روشن شدن روحیه شما نیز کمک کند. در یک بررسی از پنج مطالعه ، مکمل های زعفران به طور قابل توجهی موثرتر از داروهای درمان علائم افسردگی خفیف تا متوسط ​​بودند. به علاوه ، افراد کمتری در مقایسه با سایر روش های درمانی عوارض جانبی ناشی از زعفران را تجربه کرده اند. همچنین ، به نظر می رسد هر دو گلبرگ زعفران، کلاله مانند و نخ های درون آن، در برابر افسردگی خفیف تا متوسط ​​موثر هستند.

 ممکن است زعفران دارای خواص مبارزه با سرطان باشد

زعفران سرشار از آنتی اکسیدان است که به خنثی سازی رادیکال های آزاد مضر کمک می کند. آسیب رادیکال های آزاد با بیماری های مزمن ، مانند سرطان مرتبط است.

در مطالعات آزمایش های صورت گرفته نشان داده شده است که زعفران و ترکیبات آن به طور انتخابی سلول های سرطانی روده بزرگ را از بین می برد یا رشد آن ها را سرکوب می کند ، در حالی که سلول های طبیعی را بدون آسیب می گذارد. این اثر همچنین بر روی پوست ، مغز استخوان ، پروستات ، ریه ، پستان ، دهانه رحم و چندین سلول سرطانی دیگر نیز اعمال می شود .

علاوه بر این ، مطالعات نشان داده است که کروسین – آنتی اکسیدان اصلی موجود در زعفران – سلول های سرطانی را نسبت به داروهای شیمی درمانی حساس تر می کند. در حالی که این یافته ها امیدوار کننده است ، اما اثرات ضد سرطانی زعفران در انسان بسیار ضعیف است و تحقیقات بیشتری لازم است.

 ممکن است علائم PMS را کاهش دهد

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) اصطلاحی است که علائم جسمی ، عاطفی و روانی را قبل از شروع دوره قاعدگی توصیف می کند. مطالعات نشان می دهد که زعفران ممکن است به درمان علائم PMS کمک کند.

در زنان 20 تا 45 سال ، مصرف 30 میلی گرم زعفران روزانه نسبت به داروهای شیمیایی در درمان علائم PMS مانند تحریک پذیری ، سردرد  و … موثر  بود .

مطالعه دیگری نشان داده است که بوی ساده زعفران به مدت 20 دقیقه به کاهش علائم PMS مانند اضطراب و کاهش سطح هورمون استرس کورتیزول کمک می کند.

افزودن آسان به رژیم غذایی

در دوزهای کم ، زعفران طعم و عطر لطیف دارد و به خوبی با غذاهای خوش طعم ایرانی هماهنگ می شود.

بهترین راه برای گرفتن طعم بی نظیر زعفران ، خیساندن زعفران آسیاب شده در آب داغ – اما نه جوش – است. این کار باعث می شود تا به طعم عمیق تر و غنی تری دست پیدا کنید.

اگرچه زعفران گرانترین ادویه در جهان است ، اما مقدار کمی از آن کمک زیادی می کند و شما در دستور العمل های خود معمولاً به چیزی بیش از یک وعده نخواهید داشت. در واقع ، استفاده بیش از حد از زعفران می تواند طعم دارویی غنی کننده ای به دستور العمل های شما بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *